Як позбутися від паразитів?

Щоб позбутися від паразитів, потрібно для початку розуміти, які паразити оселилися всередині пацієнта і чи є вони взагалі. Для цього існує простий аналіз крові з пальця. Якщо в ньому еозинофіли не перевищують 5, можна бути спокійним - ніяких паразитів в організмі немає. Якщо цей показник вище 5 - здається аналіз калу на яйця глист, а за результатами аналізу буде призначено лікування. Ліки від паразитів дають безліч неприємних побічних ефектів: випадання волосся, судоми, ниркову недостатність, лікарський гепатит аж до цирозу печінки, тому призначати їх повинен тільки лікар.

Популярні симптоми, які зазвичай пояснюють наявністю паразитів, включають нудоту, стомлюваність, млявість, блідість, нерегулярні випорожнення, запор. Ці симптоми з більшою ймовірністю означають анемію або порушення роботи щитовидної залози. Якщо вони з'явилися або тривають вже деякий час, найрозумніше, що можна зробити - це звернутися до лікаря. А в якості профілактики - частіше мити руки.

Страх перед паразитами

Багато людей абсолютно щиро і дуже сильно бояться паразитів, які, нібито, так і норовлять завестися у них в тілі. І тому готові викладати чималі гроші шахраям, які не тільки шукають, а й «знаходять» паразитів, а потім «виписують» наївним жертвам всілякі БАДи та інші засоби від уявних гельмінтів. Деякі намагаються виводити паразитів самостійно за допомогою часнику, цибулі та хрону - зілля з них хоча б безпечні. А ось що буде в баночці, отриманої від горе-лікарів, ще невідомо.

Проблема паразитозов дійсно існує, тільки існує вона в країнах Азії, Африки, Південної Америки. Так, в деяких азіатських країнах зараження людей описторхозом досягає 80%. Там проводять спеціальні заходи по знезараженню води і їжі. Але все це не у нас, у вітчизняному кліматі тропічні паразити не виживають, хоча опісторхоз поширений в Холон краях. Він передається через рибу, а також через кішок і собак, які цією рибою харчуються. Але ми сьогодні будемо говорити про інші паразитів, якими цілком можливо заразитися у нас в середній смузі. Ці паразити - аскарида і гострики.

Аскариди і аскаридоз

аскариди в організмі людини

Аскариди паразитують тільки у людини. Паразит є досить довгого круглого хробака жовтувато-червонуватого кольору. Довжина дорослого самця складає 15-25 см, самка довше - до 20-40 см. Якщо аскариди проникають в організм людини, розвивається захворювання аскаридоз. При цьому в більшій мірі страждає шлунково-кишковий тракт, але можливе ураження і інших органів, а також алергічні реакції. Аскаридоз цілком набув значного поширення, їм хворіють 60-85 осіб з кожних 100 тисяч.

Життєвий цикл аскариди: через кров в кишечник

Хвора людина небезпеки в плані зараження не представляє, тому що зараження відбувається при попаданні в організм яєць. А яйця виходять з калом і спочатку дозрівають в грунті. Яйця мають щільну оболонку, так що в грунті вони можуть перебувати до семи років. Заразитися можна, поївши овочів, фруктів або ягід, на які потрапили яйця аскарид. В організмі паразит проходить довгий цикл переміщень. Спочатку з проковтнули яєць виводяться личинки і через стінки кишечника проникають в кров. З потоком крові вони мігрують в печінку, в серце, потім в легені, а з них - в глотку. Коли хворий їх проковтує, личинки в кишечнику дозрівають до дорослих черв'яків, які здатні відкладати яйця.

Симптоми: болі в животі, нудота, схуднення

болю в животі при паразитів

Поки личинки подорожують по організму, на перший план виходять алергічні прояви. Можливо також механічне пошкодження тих органів, через які проходять личинки - печінки, судин, легенів, кишечника. У хворого може підніматися висока температура, з'являтися висип і біль в області печінки, а в кінці міграційної стадії - кашель і задишка. Коли аскариди влаштуються в кишечнику, відбувається отруєння їх продуктами життєдіяльності. Також загострені кінці черв'яків можуть поранити або навіть проткнути кишку. Серед проявів - біль в животі, ранкова нудота, втрата апетиту, зміна стільця. Крім того, відзначаються порушення самопочуття, поганий сон, головні болі, підвищена стомлюваність, схуднення. Наявність в кишечнику аскарид викликає нестача вітамінів В6, А і С.

діагностика аскаридозу

Для діагностики беруть кров на загальний аналіз (підвищення еозинофілів, підвищення ШОЕ, іноді анемія) і аналіз на антитіла. Під мікроскопом в мокроті хворих можна виявити личинок. У кишкової стадії яйця аскарид, а часом і самі черви виявляються в калі.

Ліки від аскаридозу

Терапія аскаридоза не вимагає госпіталізації, за винятком ускладнених випадків. Хворим призначається дієта, багата вітамінами, з пониженим вмістом жирів і вуглеводів. Прийом їжі - чотири-п'ять разів на день. Показані ліки з противо дією, антигістамінні засоби, пробіотики і препарати ферментів.

ускладнення аскаридозу

ускладнення при паразитів в організмі

Ускладненням аскаридозу може стати непрохідність кишечника через закупорку клубком черв'яків. При заползании аскарид в жовчні шляхи виникає блювота, жовтяниця, сильні болі в животі справа. За таким же принципом можливий аскарідозних панкреатит, а також порушення дихання при закупорці паразитами дихальних шляхів.

Гострики і ентеробіоз

Гострики - напівпрозорі білі черв'ячки довжиною всього 0, 5-1 см. Один кінець тіла у них загострений, чим і пояснюється назва. Паразитують вони головним чином в товстому кишечнику і можуть з часом зникнути без ліків, а то й відбувається самозараження. Справа в тому, що для відкладання яєць самки спускаються в область заднього проходу і роблять це в періанальних складках, після чого гинуть. У хворого цей процес викликає сильний свербіж. Якщо, почухавши свербляче місце, хворий не помиє руки, то яйця потраплять на білизну, навколишні предмети, в їжу, можуть зберегтися під нігтями. Хворий може сам же проковтнути яйця гостриків. Так виникає самозараження.

Симптоми: анальний свербіж

анальний свербіж при паразитів

Основний симптом - сильний свербіж в області заднього проходу по ночах, так як саме в цей час паразит відкладає яйця. При ентеробіозі можливі симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: біль в животі, нудота, підвищене газоутворення, і нервової системи: втомлюваність, порушення сну або безсоння (нормальному сну заважає сильний анальний свербіж). Гострики можуть заповзати в жіночі статеві шляхи, викликаючи роздратування, біль, виділення. І навіть викликати кашель - якщо проникнуть в нижні відділи дихальних шляхів.

Діагностика і лікування ентеробіозу

Застосовується головним чином зішкріб з періанальних складок (або прикладання липкої стрічки), після чого отриманий матеріал розглядають під мікроскопом. Так можна виявити яйця гельмінта. В аналізі крові, як і при аскаридозі, буде підвищення еозинофілів, при розвитку ускладнень - ознаки запалення (підвищення лейкоцитів, підвищена ШОЕ). Для лікування використовують протипаразитарні препарати. Вагітним і годуючим частина з них протипоказана. Для зменшення свербежу область заднього проходу змащують маззю з анестезином. З народних засобів найпопулярніше - часник.

Ускладнення: дисбактеріоз, апендицит

Ускладнення будуть залежати від реакції організму і кількості паразитуючих хробаків. Можливі дисбактеріоз, апендицит, вагініт, сальпінгіти, ендометрити (запалення придатків).

Профілактика аскаридозу і ентеробіозу

миття овочів і фруктів як профілатіка від паразитів

аскаридоз:

  • вчасно виявляти і лікувати хворих;
  • рихлити пісочниці (яйця не виносять прямих сонячних променів);
  • мити руки після відвідування туалету і перед їжею;
  • мити овочі, фрукти, ягоди.

ентеробіоз:

  • ретельно прасувати білизну, особливо складки;
  • прибирати квартиру з дезінфікуючими засобами;
  • забезпечити хворого особистим постільною білизною і спальним місцем;
  • дітям важливо коротко стригти нігті на руках.