Гельмінтоз у людини - симптоми та лікування глистів, діагностика

Погіршення стану здоров'я можна спостерігати не тільки від інфекцій, що проникають в організм.

Паразити та глисти теж можуть бути причиною нездужання, слабкості, стану занепаду сил. Вони можуть призводити до багатьох наслідків, які зазвичай вважають за прояв звичайного запального процесу.

Що таке гельмінтоз? І які симптоми він виявляє в організмі людини?

Відповіді досить прості.

Гельмінти — паразитичні, круглі та стрічкові хробаки, а також їх яскраві представники, як аскариди, гострики, бичачий ціп'як, солітер та багато інших. Напевно, багато хто стикався з ними в дитинстві або вже в дорослому житті.

Захворювання, яке одержало відповідну назву, як гельмінтоз, є результатом впливу і діяльності гельмінтів в організмі.

Зараження глистами

паразити в кишечнику людини

Проникнути в тіло людини, як надмірно охайної, так і не зациклюється на своєму здоров'ї, можуть паразити декількома способами. Їх досить багато.

Розглянемо, як з'являються гельмінти в здоровому організмі:

 • звичайне рукостискання. Найпростіший спосіб досягти нового господаря для паразита. Через верхні шари епідермісу вони потрапляють спочатку на шкіру, а потім уже й у кров. Цей метод передачі діє і при контакті з бездомними вуличними тваринами, і при торканні чужих предметів. Завдяки доброму кровообігу здорової людини їм не важко досягти мети і опинитися в обраному місці майбутнього проживання;
 • через воду. Багато гельмінтів чудово зберігаються у вигляді личинок у прісній і навіть морській воді. Не забуваємо про сільські колодязі та водопроводи. Вони не надто чутливі. З обережністю слід ставитись і до відвідувань басейнів, лазень та саун. Можливо, вони погано опрацьовані;
 • вологий грунт та пісок. Яйця багатьох видів глистів виходять із фекаліями і потрапляють саме на ці поверхні. На дачних заміських ділянках і навіть у дитячій пісочниці заразитися просто;
 • неякісні продукти. До них часто відносять морепродукти, фрукти та овочі, яйця та молоко, сир;
 • місця соціального масового скупчення людей. Супермаркети, магазини, аптеки та лікарні. Саме тут щодня за ручки дверей, стелажі, упаковані продукти та поручні беруться багато людей. І не факт, що вони всі здорові. Не забуваємо і про бруду, який потрапляє в період дощів та вогкості в ці приміщення;
 • у літню та осінню пору року небезпеку представляють комахи. Комарі та мухи навіть лапками можуть переносити невеликі мікроскопічні яйця.

До цього списку появи глистної інвазії у дорослих та дітей можна додати ще недотримання елементарних звичних правил особистої гігієни.

Якими гельмінтами можна заразитися

види паразитів людини

Існує безліч паразитичних представників. І всі вони по-різному потрапляють у тіло, мігрують усередині та впливають на особливі органи. Одні з них обирають єдиного господаря, інші весь свій життєвий цикл проводять у різних носіїв.

Люди можуть спостерігати у своєму організмі кілька основних виділених паразитів:

 1. найпоширеніші круглі хробаки, нематоди. Невеликі білі особини. Досягають 40 мм. Усім відомі аскариди, гострики, волосоголовці та тропічна ришта. Мешкають у кишечнику, яйця відкладають у ділянці анального отвору, часто виводяться з каловими масами. Визначити зараження нематодами гельмінтами дуже просто і без аналізів;
 2. паразитирующие стрічкові хробаки більші і небезпечні. Досягаючи 10 метрів, вони мігрують і потрапляють практично у всі життєво важливі органи та системи. Спостерігалися випадки ядухи після рухів паразита по дихальній системі. Виявляються бичачим ціп'яком, солітером;
 3. трематоди, сисуни. Невибагливі до довкілля, тому проникають в організм і через грунт, і через воду. Мандрують усім тілом людини і під шкірним жиром їх просто побачити. В основному це область очей та повік. Руйнюють як мікрофлору кишечника, а й тканини інших органів. Токсична дія веде до виснаження організму.

Самостійно виявити, який саме гельмінт у людини, звичайно ж, неможливо. Тільки методом здачі аналізів на глисти та повного обстеження визначається вид та подальше лікування, призначається профілактика у разі одужання.

Симптоми паразитів в організмі

Якщо в тіло проникли гельмінти, можна не відразу визначити їх за симптомами зараження. Деякі виявляються лише через певний час.

Але всі ознаки глистів у дорослої людини досить серйозні і на перший погляд протікають так:

 • різке підвищення температури рівня запального процесу. Зазвичай від 37, 6 ° C до 38 ° C;
 • прояв нудоти, блювотних позивів;
 • ниючий біль у ділянці живота та пуп;
 • можливі почервоніння шкірних покривів;
 • слабкість, сонливість, втома;
 • періодичний мимовільний скрегіт зубами у нічний час;
 • сухий постійний кашель та задишка;
 • порушення нормального випорожнення. Діарея чи запор;
 • свербіж в області анального отвору;
 • придбання жовтуватого або надто блідого відтінку шкіри;
 • неприємні відчуття у м'язах та суглобах.

Відразу неможливо скласти точний діагноз, спираючись на такі ознаки. Але гельмінти у людини виявляють ті симптоми, які відповідають пошкодженим органам. А це зазвичай є кишечник, бронхи та печінка з нирками.

Ознаки запущеного гельмінтозу

біль у животі за наявності паразитів

Несвоєчасне виявлення паразитів може призвести до значно складніших наслідків:

 1. різке зниження імунітету. В результаті здатність проникнення будь-якої інфекції та вірусу в організм;
 2. кропив'янка, бронхіальна астма, як наслідки постійної отруйної дії паразитів. Виділення глистів викликають серйозну алергію в організмі;
 3. інтенсивне випадання волосся, вій;
 4. незрозуміла ламкість нігтів;
 5. руйнування зубів, емаль поступово пропадає;
 6. рясна кровоточивість ясен;
 7. нервозність, психічні розлади.

Глисти в людини як виявляють симптоми зараження, а й провокують безліч захворювань, загострюють перебіг наявних хвороб, тому лікування паразитів обов'язково.

Краще вчасно провести обстеження та розпочати повноцінне комплексне виведення гельмінтів із організму.

Захворювання, спричинені паразитами

інфекції спричинені паразитами

Характерні нещадні ознаки глистової інвазії вказують на те, що організм схильний до важкого токсичного впливу або вже ураження безлічі органів і систем:

 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Зумовлено тим, що більшість гельмінтів вибирають це місце для подальшого зростання та розвитку. Виявляється у кишковій непрохідності, дисбактеріозі, діареї, панкреатиті;
 • проблеми із органами дихання. Кожна міграція паразита неодмінно призводить його до бронхів та легенів. Це часто призводить до спазм, пневмонії;
 • страждає центральна нервова система. Мігрені, запаморочення, втрата орієнтиру у просторі, дратівливість та депресивний стан;
 • збільшення селезінки, печінки, зниження рівня відтоку жовчі;
 • неповноцінна робота сечівнику. Уретрит, цистит;
 • проблеми зі статевими дітородними органами. Вагініт, запальні процеси в матці, піхву, яєчники. Можливе попадання статевої інфекції.

Ці тяжкі симптоми, що виявляються при гельмінтах. Якщо Ви стежите за своїм здоров'ям, потрібно обов'язково здатися лікареві. Будь-яка з представлених ознак зобов'язує спеціаліста призначити спеціальне обстеження.

Про те, що в організмі з'явилися паразити, покаже найпростіший аналіз крові. При показниках гемоглобіну менше 100г/л, збільшеній кількості еозинофілів більше 6%, зростанні лейкоцитів від 9% та зниженні еритроцитів від 3г/л і менше.

Також фахівцем має бути відзначено різке зменшення білка та характерного для алергії збільшення імуноглобулінів.

Паразитарні хвороби та їх симптоми

Залежно від виду та класу глистів ознаки зараження гельмінтами отримали свої індивідуальні назви, які й відрізняють їх одна від одної. Для фахівців така класифікація полегшує подальше лікування, відновлення та проведення профілактики.

Аскаридоз. Природно вказує на симптоми, які виявляє паразит аскариду, та можливі супутні хвороби. Найчастіше спостерігається не відразу, а тільки через 2 тижні після попадання гельмінтів в організм.

Симптоми нагадують звичайний кашель, гострий бронхіт, слабку алергію. Плутають із звичайною інфекцією, тому що супроводжується всіма перерахованими особливостями і підвищенням температури. Можлива зміна лімфатичних вузлів.

При хронічному запущеному аскаридозі всі симптоми ускладнюються. Починаються стрибки артеріального тиску, можлива поява анорексії разом з відсутністю апетиту, що ниють постійними болями в ділянці живота. Регулярні блювотні позиви, порушення випорожнень. Обличчя стає блідим, пропадає здоровий колір шкіри, з'являються темні кола та набряки. У нічний час звичним стає поганий сон чи його повна відсутність. У калових виділеннях візуалізуються невеликі білуваті глисти.

Проникнення гостриків чи ентеробіоз. Часте явище у маленьких дітей через невиконання правил особистої гігієни. Зумовлено зараження частим свербінням у сфері анального отвору. Проявляють себе гострики періодично. На 1-2 дні із перервами. При попаданні паразитів реакцією організму буде нічний мимовільний скрегіт зубами, поганий уривчастий сон. Не дуже небезпечні, больових відчуттів не викликають.

Хробаки, як сисун, приносять з собою опісторхоз. Гострий перебіг захворювання протікає до 8 тижнів. У цей період спостерігається підвищена температура тіла, тяжкість та здуття живота, діарея та відчуття запального процесу. При хронічному впливі сисунів симптоми переходять і органи дихання, викликаючи сильну алергію, на центральну нервову систему.

Стрічкові хробаки паразити призводять до багатьох наслідків свого перебування у тілі людини. Широкий стрічок здатний порушити підшлункову залозу, призвести до кишкової непрохідності, дефіциту вітаміну В12, зниження гемоглобіну та анемії. Так само і всі представники стрічкових глистів викликають больові синдроми в черевній порожнині, здуття та нудоту.

Лямбліоз. В організмі людини є невелика кількість паразитів. Але вони безпечні у межах норми. При загостренні їх рівень підвищується. Що призводить блювотним позывам, гіркоти через порушення роботи печінки і шлунка, характерні болючі відчуття в животі, здуття і порушення випорожнень.

Звичайно, такі симптоми гельмінтозу необхідно лікувати і обов'язково попереджати проведенням повноцінної профілактики.